Królik miniaturka (ale serce ogromne)

Tematem tego artykułu będą króliki miniaturki. Istnieje wiele udomowionych królików, wiele ras, w tym mało znana w Polsce rasa królika Tedy. Te zwierzęta charakteryzuje niezwykle łagodny charakter oraz usposobienie.

Należy jednak zaznaczyć, że niezależnie od rasy królika, jakiego chcemy kupić, są to istoty, które również odczuwają strach, radość, oraz inne emocje. Nie powinniśmy ich, podobnie jak innych zwierząt, traktować przedmiotowo, na zasadzie ” zabawki”. Przed zakupem naszego pupila, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim zakupem klatki, tak aby nie była ona zbyt ciasna, poidełkiem, oraz innych akcesoriów, które ułatwiają życie naszego zwierzaka.
Bardzo istotnym elementem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, przynajmniej w pierwszych dniach pobytu naszego przyjaciela w nowym środowisku. Jeśli jest on zestresowany, powinniśmy dać mu czas na asymilację i zostawić go w spokoju, przynajmniej na kilka dni. Króliki są bardzo inteligentne oraz szybko się uczą nowych zachowań.

Musimy pamiętać, że są to zwierzęta bardzo towarzyskie a zaniedbanie ich potrzeb ze strony właściciela, może spowodować u nich depresję i podatność na choroby. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście do tego zagadnienia.