Klatka dla świnki morskiej (klatka dla kawi domowej) – jaką wybrać?

Klatka dla świnki morskiej (a właściwie klatka dla kawi domowej) to podstawowa rzecz, jaką musimy nabyć, gdy chcemy zaopiekować się tym małym i niezwykle sympatycznym gryzoniem. Przede wszystkim powinna mieć ona dostateczną wielkość, by zapewnić zwierzątku odpowiednią przestrzeń do życia – niezależnie od tego, czy będziemy je wypuszczać na spacery po mieszkaniu.

Klatka dla świnki morskiej (kawi domowej) – Jakiej wielkości?

Świnka morska (której prawidłowa nazwa brzmi obecnie kawia domowa) należy do jednych z najbardziej popularnych zwierząt domowych, często kupowanych dla dzieci, ale lubianych również przez dorosłych. Z tego powodu sklepy zoologiczne mają w swojej ofercie wiele różnorodnych akcesoriów dla tych gryzoni, w tym oczywiście klatek. Mamy więc w czym wybierać.

Nie każda jednak klatka dla kawi domowej, jaką znajdziemy na rynku, jest odpowiednia. Problemem jest przede wszystkim wielkość – wiele klatek dla świnek morskich ma zbyt małe rozmiary. A przecież zwierzak spędza w niej większość swojego życia. To jego dom i powinien być on dostatecznie przestronny – przynajmniej 80 cm długości dla jednej dorosłej kawi, a 100 cm dla dwóch.

Klatka dla świnki morskiej (kawi domowej) – Jakiego kształtu?

Świnki morskie są zwierzętami typowo naziemnymi, które nie potrafią się wspinać na drzewa ani zbyt dobrze skakać. Z tego też powodu idealna klatka dla kawi domowej ma dużą powierzchnię dna, na którym zmieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria, jak domek i miski. Ponieważ nasze gryzonie nie wspinają się, klatka nie musi być wysoka.

Klatka dla świnki morskiej może mieć pięterko, pod warunkiem, że będzie na nie prowadził wygodny podest o łagodnym spadku – kawia nie umie wchodzić na drabinkę jak to na przykład potrafią robić chomiki. Nie jest też wstanie wskoczyć na wysokie pięterko jak szynszyla czy koszatniczka – nie ma sensu więc kupować jej klatki, która przeznaczona jest dla wspomnianych gryzoni.

Klatka dla świnki morskiej (kawi domowej) – Jakiego typu?

Najlepszym wyborem jest klatka dla świnki morskiej wykonana z metalowych prętów i zaopatrzona w dno z tworzywa. Cechuje się ona doskonała wentylacją, jest lekka i łatwo ją utrzymać w czystości. Drewniana klatka może szybko ulec zniszczeniu pod wpływem moczu kawi. Lepiej też zrezygnować z klatki w formie plastikowego pudełka – charakteryzuje się bardzo złą wentylacją.

Dobra klatka dla kawi domowej powinna mieć również dostatecznie duże drzwi, by łatwo było wyjmować zwierzątko. Ponieważ świnka się nie wspina, klatka może być nawet całkowicie otwarta od góry. Warto tylko zwrócić uwagę na to, czy jej dno zaopatrzone jest w wysokie boki, co ogranicza wysypywanie ściółki na zewnątrz.