Podstawowe porady dla kocich opiekunów

Kot w domu to nie lada radość, ale też nie lada wyzwanie.

W tym artykule podajemy podstawowe porady dla świeżo upieczonych kocich opiekunów.

Określ zasady w domu człowieka i kota

Od początku określ zasady, jakie mają panować w domu. Jeśli kot nie nauczy się wszystkiego od początku, z czasem będzie mu o wiele trudniej pojąć, że pewne rzeczy (np. wchodzenie na stół i wyjadanie z talerzy) są zabronione.

Zaopatrz się w potrzebne rzeczy

Zaopatrzenie to podstawa. Co będzie Ci potrzebne? Z pewnością dwie miseczki – na karmę i wodę. Zapas karmy dla Twojego kociaka – w zależności od tego, jakiego kota bierzesz do domu, dostosuj do niego odpowiednią karmę, inną dla maluszka, inną dla starszego wykastrowanego kota itp. Dla kociąt przyda się też mleko, koniecznie takie dedykowane kotom, bez laktozy.

Jednak rzeczy potrzebne kotom to nie tylko te związane z wyżywieniem. Każdy wie, że koty lubią drapać – jeśli nie chcemy mieć podrapanych mebli, warto wyposażyć się w drapak leżący lub stojący. Nieraz takie drapaki znajdują się w zestawie mebelków dla kota – warto z pewnością zainwestować w taki mebelek, by kot mógł się gdzieś schować i czuć się dzięki temu bardziej komfortowo.

I ostatnia rzecz – posłanko dla kota. Koty lubią się wylegiwać, warto więc zaaranżować miejsce, które będzie dedykowane specjalnie dla kota. Gdy kot nie lubi korzystać ze swojego posłanka, warto podkładać mu tam kocimiętki – wtedy kot zainteresuje się miejscem i jest duża szansa, że będzie tam z czasem chętnie przebywał.

Tutaj przeczytasz artykuł o tym co zrobić jeśli Twój kot ucieka z domu?

Korzystaj z pomocy specjalistów

Kupując lub adoptując kota, trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki w postaci wizyt u specjalistów. To bezwzględna konieczność. Kota trzeba odrobaczyć i zaczepić. Gdy kot nie klimatyzuje się w naszym domu dobrze, jest niesforny lub nie jest w stanie dogadać się z innymi kotami w domu, warto sięgnąć po pomoc kociego behawiorysty. Taka osoba profesjonalne odpowie na Twoje problemy związane z zachowaniem kota.

Poczytaj o kocich zachowaniach

Jeśli chcesz być dobrym opiekunem dla swojego mruczka, warto byś zdobywał wiedzę dotyczącą kotów. Taka wiedza może okazać się niezbędna w radzeniu sobie w codziennych problemach. Istnieje wiele ciekawych książek na temat kotów, jednak w Internecie dostępnych jest także mnóstwo porad jak wychować swojego kota i jak najlepiej spełniać jego potrzeby.