Jak aktywnie spędzać czas z psem?

Spędzanie czasu z psem to nie tylko regularne spacery czy wspólne leżenie na łóżku. Powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi rozrywkę w ciągu dnia. Aktywności, które zorganizujemy naszemu psu powinny go zmęczyć nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Jest to ważne, a często zapominamy o tym, żeby zadbać o umysł naszego pupila.

Jak aktywnie spędzać czas z psem?

Regularne spacery czy karmienie to obowiązki każdego właściciela czworonoga. Oprócz tego powinniśmy zapewnić psu różnego rodzaju rozrywki. Takie aktywne spędzanie czasu to świetny sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Sprawdzi się to szczególnie, jeśli zostawiamy psa samego na dłużej, np. kiedy idziemy do pracy. Dzięki temu pies lepiej zniesie samotność, gdyż po prostu prześpi większość czasu. Jednym z pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest aktywny spacer z psem. Polega to na tym, że w czasie spaceru zapewniamy psy różnego rodzaju aktywności, takie jak zabawy węchowe, aportowanie czy nauka nowych komend. Dobrym pomysłem może być także udanie się ze znajomym, który także ma psa. W końcu nic nie zastąpi naszemu pupilowi kontaktu z innym psem. Aktywny spacer z psem to dobry sposób na przełamanie spacerowej rutyny.

Bieganie z psem to kolejny sposób na aktywne spędzanie czasu. Sport ten przynosi wiele korzyści zarówno dla nas, jak i naszego pupila. Mamy do wyboru dwa rodzaje treningów. Pierwszy to bieg, w czasie którego pies bieganie przy nodze. Sprawdzi się to w przypadku słów ras małych i średnich, a także tych mniej energicznych. Canicross to bieganie z psem, w którym pies ma za zadanie ciągnięcie nas do przodu. Sprawdza się to w przypadku psów energicznych. Tutaj warto zakupić specjalny pas do canicross i smycz z amortyzatorem. Oczywiście tak jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej musimy wprowadzać sport małymi krokami. Pozwoli to na stopniowe przyzwyczajenie się do wysiłku. Pamiętajmy również o tym, że do biegania nadają się jedynie dorosłe psy.

Nauka nowych komend to dobry sposób na rozwój inteligencji u psa. Ucząc naszego pupila nowych komend wpływamy na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dlatego też warto regularnie wprowadzać nowe komendy. Nie możemy także zapominać o powtarzaniu komend, których już nauczyliśmy psa. To z kolei wpłynie na lepszą pamięć. Z czasem nasz pupil będzie łatwiej uczył się nowych rzeczy. Komendy warto dobierać do naszych potrzeb. Przykładowo w czasie biegania przyda się nauczenie psa zatrzymywania się, a także rozróżniania kierunków. Z kolei do zwykłych spacerów przydatna będzie nauka przywoływania, a także chodzenia przy nodze. W domu możemy uczyć psa różnego rodzaju sztuczek, takich jak np. obrót, stanie na dwóch łapach czy podawanie łapy.

Zabawy węchowe to ciekawy sposób na aktywne spędzanie czasu z czworonogiem. Możemy to robić zarówno w domu, jak i w czasie spacerów. W pierwszym wypadku pochowanie smakołyków sprawdzi się w przypadku lęku separacyjnego. Szukanie przysmaków pod naszą nieobecność rozładuje stres i napięcie, co pozwoli psu się wyciszyć podczas naszej nieobecności. Dobrze sprawdzą się zabawki takie jak mata węchowa, kong, czy piłka na przysmaki. Zabawki na inteligencję dla psa są dobrym pomysłem, jeśli chcemy zająć czymś naszego pupila. W sklepach znajdziemy zabawki różnego rodzaju, które różnią się głównie ceną i wielkością. Mechanizm ich działania jest jednak podobny. Musimy włożyć przysmaki, a następnie pies musi wykonać jakąś czynność, żeby dostać się do ciastek. Początkowo będziemy musieli naprowadzić psa na to co musi zrobić. Jednak z czasem powinien on nauczyć się samodzielnie używać zabawki. Możemy także pobawić się z psem w ukrywanie smakołyków pod kubeczkami. Wystarczą plastikowe bądź papierowe kubeczki i kawałek podłogi. Układamy kubki i wołamy psa. Następnie chowamy pod jeden kubek przysmak, po czym zmieniamy miejsca poszczególnych kubków. Pies musi obserwować kubeczek, pod którym znajduje się smakołyk. Jeśli tego nie zrobi, może posłużyć się węchem. Następnie nasz pupil musi znaleźć smakołyk ukryty pod jednym z kubeczków.

1 thought on “Jak aktywnie spędzać czas z psem?

  1. Ja regularnie biegam z psem. Jest to pies który z natury potrzebuje dużo ruchu, więc razem ćwiczymy kondycję fizyczną.

Comments are closed.